Covid 19 Haberleri

Bunyavirüs nedir? Çin’de yeni çıkan bunyavirüs nasıl bulaşır?

Bunyavirüs nedir? Çin’de yeni çıkan bunyavirüs nasıl bulaşır?

Koronavirüs salgınında dünya çapında ikinci dalga endişeleri devam ederken Çin’de yeni virüs haberi gündeme geldi. Bunyavirüs adı verilen virüs sebebiyle 7 kişinin hayatını kaybettiği yönünde iddialar bulunuyor. Şimdi bunyavirüs belirtileri araştırılmaya başladı. 

Coronayla mücadele sürerken bir de bu çıktı! Çin’de bunya virüsü alarmı: Ölü ve vaka sayısı artıyor. Corona virüsüyle mücadele sürerken Çin'den korkutan bir haber daha geldi. Ülkede kene ısırığıyla bulaştığı düşünülen virüs nedeniyle şu ana kadar 7 kişinin hayatını kaybettiği, 60 kişinin de enfekte olduğu bildirildi.

Ülkede kene ısırığıyla bulaştığı düşünülen "Bunya virüs" nedeniyle 7 kişi hayatını kaybetti, 60 kişinin de enfekte olduğu bildirildi. Koronavirüs salgınının çıkış noktası Çin'de yeni bir salgın patlak verdi. "Bunya virüs" olarak adlandırılan ve kene ısırığından bulaştığı düşünülen virüs nedeniyle ülkede şu ana kadar 7 kişi yaşamını yitirdi, 60 kişinin de enfekte olduğu belirtildi.

Bunyavirüs nasıl bulaşır? 

Bunyavirales; negatif algılamaları ve tek sarmallı RNA virüslerinin bir sırası olarak geçiyor. Ellioviricetes sınıfındaki tek düzen olan bunya virüsler bunyaviridae virüs ailesinden geliyor. İnsanlarda hastalığa neden olabilen bunyavirüsler arasında hantavirüs ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi rezervuarı gibi türleri bulunuyor. Bunyavirüsü yayılımını önleme yollar virüsün bulaşma türüne göre değişkenlik gösteriyor. Önleyici tedbirler arasında ise hijyen yer alıyor. Bunyavirüs için lisanslı bir aşı bulunmuyor. Bunyavirüs tedavisi ile ilgili olarak da yol açtığı hastalığa göre farklı tedaviler uygulanabiliyor.

Bunyavirüs Belirtileri Nelerdir?

Bunyavirüs genomları segmentlere ayrıldığı ve hızlı rekombinasyon gerçekleştiği için salgın riski artabiliyor. Şiddetli ateşe sebep olabilen bunya virüs, sivrisinekler, keneler ve sinekler gibi hemafagöz eklembacaklılar ile bulaşabiliyor. Viral kuluçka süresi 48 saat olan bunyavirüs, ortalama üç gün devam eden grip benzeri semptomlara sebep olabiliyor. Bu nedenle bunyavirüs sürekli olarak başka hastalıklarla karıştırılabiliyor. Tayvan Hastalık Kontrol Merkezleri’ne göre ölüm oranı da %10 olarak geçiyor. Yaygın semptomlar arasında ateşin yanı sıra halsizlik, karın ağrısı, iştah azalması ve bulantı da görülebiliyor.

Kaynak : mynet haber