Avm'de Yeni Dönem Başlıyor Covid-19 İle İlgili Flaş Karar

Avm'de Yeni Dönem Başlıyor Covid-19 İle İlgili Flaş Karar

Avm'de Yeni Dönem Başlıyor Covid-19 İle İlgili Flaş Karar

Türk Standardları Enstitüsünün Türk Standartları Enstitüsü arzda bulunan alışveriş merkezlerine AVM vereceği "Türk Standartları Enstitüsü Güvenli Hizmet Evrakı", yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgına karşı yeni bir yarıyılı başlatacak. AVM'lerde yeme içme merkezlerindeki masa mesafelerinden asansörlerin kullanımına, dezenfeksiyondan lavaboların temizliğine kadar tanımlanan yeni standartlar geçerli olacak, Kurallara uyulup uyulmadığı çifte teftişle hakimiyet edilecek.

TSE Başkanı Adem Şahin ile avmleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AA muhabirine, yeni dönemde alışveriş merkez'lerde uygulanacak standartlara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Şahin, alışveriş merkez'lerin ticaretin kümelenme merkezleri olarak da düşünebileceğini belirterek, AYD ile bir araya gelip topluma buralarda gerekli tedbirlerin alındığına ilişkin belgelendirme modeli hazırladıklarını söyledi.

AVM'leri belgelendirerek halka güven vermeyi amaçladıklarını vurgulayan Şahin, şöyle söyledi:

 

 

"Bu belgeyi alan alışveriş merkez yönetimi, oluşturduğu kendi seyretme takımıyla ve gene bizle beraber devamlı kendisini yenileyerek bu tedbirleri gözden geçirmek mecburiyetinde. Bugün aldığımız önlem yarın geçersiz, yarın aldığımız tedbir de öbür gün belki daha sıkılaştırılması ihtiyaç duyulan tedbir haline gelebilir diye düşünüyoruz."

TSE Güvenli Hizmet Belgesi'ni alan avm'lerin iyi mi denetleneceğine ilişkin bilgi veren Şahin, "Bunlar süreli belgeler, süreç de dinamik. Avm yönetimleri belgeyi aldıktan sonra bunu kendileri denetleyecekler fakat hepimiz de bu denetimlere ve kurallara bağlı kalınıp kalınmadığı noktasında denetimimizi yapacağız." dedi.

Şahin, toplumsal mesafe, ateş ölçümü, dezenfektan ve maskeye basit erişim, havalandırma sistemlerindeki gerekliliklere ilişkin bildiriler gibi önlemlerin uygulanıp uygulanmadığına müşterilerin de dikkat etmesi gerektiğine dikkati çekerek, "biz normal olarak ki denetliyor olacağız ama en büyük denetim sizin denetiminiz." ifadelerini kullandı.

"ÖNLEMLERLE STANDARDİZASYON SAĞLANACAK"

AYD Başkanı Altaş da TSE ile imzaladıkları iş birliği protokolünün önemine işaret ederek, "bizler avm'lerde Kovid-19'a karşı çok ciddi manada önlemler almış olduğumızı iddia ediyorduk ama bu iddianın bir kamu kurumu tarafından doğrulanması bizim için son derece önemli." sözlerinde bulundu.

Mevcut 436 avm'nin her birinde önlemlerin farklı alınabildiğini belirten Altaş, TSE Güvenli Hizmet Belgesi ile standardizasyonun sağlanmış olacağını ve halkın buralara güvenle girip çıkabileceğini dile getirdi.

Altaş, halihazırda alışveriş merkez'lerde uygulanan tedbirlerden farklı önlemlerin alınıp alınmayacağına ilişkin de "Uygulanan tedbirlere ek olarak yeme içme merkezlerindeki masa mesafelerinin birazcık daha açılması, asansörlerimizin tek kullanımdan sonrasında dezenfekte edilmesi, sadece yaşlıların ve 15 yaş altının buraları kullanması, yürüyen merdivenlerin daha sık dezenfekte edilmesi ve lavabolara el değmeden girip çıkabilmek şeklinde önlemlerimiz var." dedi.

Söz mevzusu belge için başvuruların bugünden itibaren başlayacağı bilgisini veren Altaş, AYD üyelerinin bunu sabırsızlıkla beklediğini ve çok ciddi bir başvurunun olacağını tahmin ettiklerini söylemiş oldu.