Yurtdışı Covid19 Haberleri

Almanya'da ikinci dalga mı geliyor? Vaka sayıları artıyor.

Almanya'da ikinci dalga mı geliyor? Vaka sayıları artıyor.

Almanya'da ikinci dalga endişesi: Vaka sayıları artıyor

Almanya'da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükümeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsünün (RKI) Başkanı Robert Wieler, ülkede artmayaa devam eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarından kaygı duyduğunu söyledi.

Berlin’de düzenlenen basın toplantısında Wieler, Salgının Hızla ilerlediği ve arttığı konusunda konuşma yaptı.

Brezilya, Hindistan, ABD ve Güney Afrika gibi Ülkeler başta olmak üzere yeni vaka sayıları oldukça arttığı söyleniyor. Almanya diğer ülkelere göre daha iyi durumda olduğunu belirten Wieler, Yalnız son haftalarda artan vaka sayıları ile endişe duyduğunu belirtti.

Covid-19 ‘un hızlı ve kotrolsüz olarak yayılmasının engellenmesi gerektiğini belirten Wieler, “Birlikte bu virüsü kontrol altına alabiliriz başarabiliriz “ ifadesini kullandı. Mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerekğini hatırlatan Wieler, kurallara uymak salgının yayılmasında önemli bir rol oynadığını dile getirdi.

Artan vaka sayısı hepimizi endişelendiriyor. Wieler artan vaka sayılarının 2nci dalga’nın işaretçisi olup olmadığı konusundaki görüşlerinde “ Bunu bilmiyoruz. İkinci dalgayı engelleme konusunda iyimser olduğunu dile getirdi.” Önceki günlerde 300 ile 500 arasında günlük vaka seyrettiğini dile getiren Wieler; 24 Temmuz’dan sonra vaka sayılarının 700-800 aralığında artması bizi endişelendiriyor şeklinde değerlendirdi.

Almanya genelinde daha fazla insana virüs bulaştığını ön gören Wieler bölge sayısının 94’lere düştüğünün dikkatini çekti. Son verilere göre Almayanda vaka sayısı 206 bin 242, ölü sayısıda 9 bin 122 oldu ‘ğunu dile getirdi.